Mandala.-2

Napsal Rendys.blogerka.cz (») 6. 6. 2007 v kategorii 2156, přečteno: 826×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineMANDOLAODD.gif
Sanskrtské slovo mandala se do tibetštiny se překládá jako dkjil-´khor. Saraha o významu slova mandala píše, že manda znamená esenci a la uchopit. Mandaly jsou považovány za mocný nástroj pro generování zásluh. Jsou obětí božstvu, které se umisťuje do jejich středu. Mnoho mandal má božstva jenom naznačena svými symboly, body, malými kroužky nebo jim příslušejícími semennými slabikami. Některé mandaly jsou pak zcela prázdné a tím pochopitelně vyžadují větší sílu představivosti. Jsou tři druhy mandal: zhotovené z barevných prášků, malované na plátně a vizualizované v těle. Některá díla, třeba Guhjasa-mádža-tantra se zmiňují o čtvrtém druhu - mandala dhjány, tedy o mandale meditační absorbce. Může být také obětní mandala, jednu takovou popsala Alexandra David-Neelová. Základní kruhová forma se opakuje ve všech výkladech mandaly.

Mandala představuje velmi symetrický diagram soustředěný kolem svého středu a většinou rozdělený do čtyř stejně velkých kvadrantů. Slouží jako pomůcka při meditaci, vizualizaci a zasvěcení. Vnější forma těchto posvátných kruhů je geometrický obrazec - jantra, a každý detail provedení mandaly má symbolický význam. Vnitřní účel mandaly je spojen s vzýváním, přivoláváním a uskutečněním duchovní síly uvnitř pozorovatele samotného. Termín mandala může označovat i jiné struktury, které obsahují posvátný střed nebo pro něj vytvářejí podklad. Tento výraz může být použit i pro celý vesmír, zvláště je-li celý očištěný vesmír mentálně obětován v rámci speciálního rituálu. S mandalou se setkáváme již v Indii v půdorysu pohanského chrámu, přesto je jógická praxe s mandalami mnohem propracovanější v tantrickém buddhismu než v hinduismu.

Mezi mandalami je výjimečná Kálačakra mandala. Tvrzení, která se týkají Kálačakra mandaly, neplatí vždy i pro ostatní mandaly. Rozdíly nespočívají pouze v základní struktuře mandaly, ale i v podstatě učení, ze kterého mandala vychází. Rituál mandaly Kálačakry patří k tantrám Anuttarajógy. Jógin pracující v tradici Kálačakry pracuje pouze s okamžikem smrti a znovuzrození a nezabývá se bardem. I symbolika a základní struktura Kálačakra mandaly se liší od symboliky a struktur mandal ostatních. Kruhy obklopující na mandale Kálačakry palác představují stavební prvky vesmíru. Je to pět velkých kotoučů, keré nesou celý vesmír. Podobné vztahy k vesmíru nevystupují u většiny ostatních mandal tak očividně. Navíc se od jiných tradic liší i barvy uvnitř této mandaly - černá na východě, červená na jihu, žlutá na západě, bílá na severu a zelená a modrá ve středu. V tradici Kálačakry je osm žárových pohřebišť, kerá tvoří součást mnoha ostatních mandal, pouze naznačeno ohnivými kruhy a koly ve vzduchu.

/obrazky/rendys.blogerka.cz/MANDOLAODD.gif

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a deset